Om Amitabha Hrih


A M I T A B H A„Mimo tego, że jako ludzie jesteśmy obecnie wolni i możemy poruszać się tak, jak nam się podoba, aby unikać nieprzyjemnych sytuacji oraz aby dążyć do spełnienia naszych pragnień, itd., to niezależnie od tego gdzie się udamy, zakończy się to żałosnym rozczarowaniem. Nie ma znaczenia gdzie pójdziemy; nieoczekiwanie zakończy się to dla nas problemami. Wszyscy tego doświadczamy. Zawsze doświadczamy braku satysfakcji i pomieszania, nie wspominając o chorobach, starości, śmierci i innych zmartwieniach. W ten sposób, chociaż możemy mieć wielkie życzenie, aby obdarzyć innych wielkimi korzyściami, tak, jak zrobił to buddha Siakjamuni, Padmasambhawa, Dźe Tsongkhapa, Milarepa oraz wielu innych wielkich nauczycieli, to nasza obecna sytuacja sprawia, że jest to trudne, a może nawet niemożliwe. Życie w tej sferze pożądania jest tak trudne, że nawet nasze altruistyczne życzenia pozostają niespełnione. Dlatego jest to niezmiernie opłacalne, aby osiągnąć odrodzenie w Sukhawati — czystej krainie buddhy Amitabhy.”
— Czcigodny Lama Thubten Yeshe, Po-wa: Transference of Consciousness at the Time of Death


„W zbiorze nauk Lamy Tsongkhapy istnieje modlitwa o odrodzenie się w Sukhawati - czystej krainie buddhy Amitabhy; wydaje się, że Lama Tsongkhapa kładł na nią nacisk i że jest ona całkiem ważna. Jednym z powodów dla których czysta kraina Amitabhy jest taka dobra jest to, że na przykład, aby odrodzić się w czystej krainie Tuszita trzeba bardzo czysto utrzymywać ślubowania moralności, w przeciwnym razie trudno się tam odrodzić, podczas gdy zwykłym istotom jest bardzo łatwo odrodzić się w czystej krainie buddhy Amitabhy; to jest jej wielka zaleta. Jeżeli w tym życiu praktykujesz nauki Lamy Tsongkhapy, co oznacza również praktykowanie ślubowań moralności oraz wszystkiego, co konieczne do otrzymania doskonałego ludzkiego ciała w następnym wcieleniu, to znowu napotkasz nauki Lamy Tsongkhapy i znowu będziesz w stanie praktykować tantrę. Można praktykować w ten sposób, albo można odrodzić się w czystej krainie buddhy Amitabhy, aby potem powrócić do świata ludzi jako bodhisattwa — to już w zależności od indywidualnych preferencji. Która ścieżka jest szybsza? Obie ścieżki są szybsze! To, która ścieżka jest szybsza zależy od danej osoby, od jej praktyki.”
— Czcigodny Lama Zopa Rinpocze, Questions Regarding the Lam-rim


„Jest powiedziane, że Budda Amitabha patrzy na nas wzrokiem pełnym współczucia i dostrzega każdą czującą istotę. Wie wszystko i wszystko słyszy: gdy recytujemy modlitwę [o odrodzenia się w jego Czystej Krainie], wie, że wyrażamy życzenie odrodzenia się w Dełacienie [Sukhawati]. Jeśli ktokolwiek ma zaufanie do tych nauk i gorące pragnienie, by odrodzić się w Dełacienie [Sukhawati], to rzeczywiście się tam narodzi na mocy modlitw Buddy Amitabhy. [...] Samo życzenie wystarcza, aby odrodzić się w Czystej Krainie Buddy Amitabhy. A wówczas, nawet jeśli nie oczyściliśmy negatywnej karmy, to jesteśmy wyzwoleni z samsary i rozwijamy się stopniowo na duchowej ścieżce. Mamy moc usuwania cierpienia czujących istot i prowadzenia ich do odrodzenia w tej Czystej Krainie. ”
— Czcigodny Kjabdzie Tenga Rinpocze, Dełacien - Czysta Kraina Buddy Amitabhy


Według V-tego Dalaj Lamy, Nawanga Lobsanga Gjatso, maha-bodhisattwa Wadżrapani powiedział: „Powinno się wiedzieć, że ktokolwiek posiada, czyta, kopiuje lub sprawi, że będą skopiowane oraz z wielkim szacunkiem czci te święte imiona siedmiu Buddhów Medycyny i słowa ich mantry (dharani) nie odrodzi się w trzech niższych sferach egzystencji. Takie osoby będą nieodwołalnie na drodze do prawdziwego, doskonałego oświecenia. Będą mogły odrodzić się w takiej Czystej Krainie, w jakiej będą chciały; zobaczą buddhę; przypomną sobie swoje wcześniejsze wcielenia, jak również osiągną samadhi i doskonałą pamięć.mnich buddyjski Zbigniew Modrzejewski www.zbigniew-modrzejewski.webs.comFree counter and web stats